5 Simple Techniques For Hidzama centar beograd

Hidžama nije bolna procedura, iako se može osetiti blagi pritisak ili nelagodnost tokom postavljanja čaša i pravljenja malih rezova na koži. Većina ljudi smatra da je tretman hidžamom opuštajući i bezbolan.

Od Selme, radijallahu ‘anha, se prenosi da je rekla: „Ko god bi se Allahovom poslaniku, sallallahu ‘alejhi we selleme, požalio na bolove u glavi, on bi mu rekao: „

Hidžama djeluje na način da vrši eliminaciju toksičnih materija, poboljšava prokrvljenost tkiva, a samim tim i oksigenaciju kao i razmjenu materija. Hidžamom se rješavate napetosti, bola, hroničnog umora. Organizam dobija dodatnu snagu, a imuni sistem popravlja nastale greške.

Nakon što se posudice skinu, evidentira se crveni trag potkožno nakupljene krvi, koji neko vrijeme ostaje. Ukoliko se oštrim instrumentom naprave ubodi ili plitki i mali rezovi na koži a potom se posudice sa vakumom ponovo apliciraju, dolazi do isisavanja krvi u njih.

Osobe koje su upravo davale krv, potrebno je da Professionalđe mesec dana od davanja da bi se mogla uraditi hidžama

Imao sam povredu tetive i mišića ruke praćene bolovima, prijatelj mi je rekao za cupping terapiju. Bol se toliko smanjio posle toga da sam mogao lepo da funkcionišem. A iskreno da vam kažem jako sam se iznenadio kad sam movie sta mi je sve izvučeno iz ruke, nisam verovao da sve to imam.

Nakon toga, prešlo se na čaše napravljene od bambusovog drveta, da bi se u novije vrijeme počele koristiti staklene čaše, pa i a single koje na sebi imaju moderne osigurače… Iz Egipta se hidžama proširila i na druge kontinente. Tako se i u starim Grčkim knjigama spominje hidžama, ali i u kineskoj medicini je našla svoje mjesto, samo što su oni praktikovali tzv. „suhu hidžamu“ kojom ne bi izbacivali nečistu krv van organizma, nego bi je ostavljali na površini kože koju bi kasnije organizam sam uklonio.

Hidžamu su tokom historije izvodili za to obučeni ljudi. U početku su to radili ljekari, a kasnije je to prešlo u ruke berberskog zanata (zajedno sa vađenjem zuba i obrezivanjem-cirkumcizijom).

Kada sam uradila Hidžamu, posle toga sam osetila kao da mi je neko skinuo ranac sa ledja. Nisam ni znala das am imala toliku napetost u ledjima. Ne znam za druga iskustva al moje je pozitivno u svakom slucaju.

Naša obuka ima cilj da svaki polaznik postane profesionalac koji će moći da na najbolji mogući način primeni stečeno znanje.

Pristalice terapije čašama veruju da vlažno kupanje uklanja štetne supstance i toksine iz tela kako bi podstaklo zarastanje. Ali to nije dokazano.

Opisana je u Medicinskoj enciklopediji Jugoslovenskog leksikografskog zavoda i kao takva nema prepreka da se izvodi čak i u javnim medicinskim ustanovama.

I drugi experiencedžam iz krajiškog gradića, kako je sebe predstavio, sa 15 godišnjim iskustvom u hidžami, “vrlo rado” bi popričao o ovoj metodi, kako bi se stvorila prava slika u javnom mnijenju, a što se tiče papirologije, poručio nam je, zamjenjujući teze, “sve website to možete dobiti u općini”. Kao da je novinar krenuo da registrira ovu djelatnost…

Međutim, u praksi, čini se, nije tako. U tom smislu ostaje neodgovoreno pitanje koje će možda zasluživati precizan odgovor u interesu sveukupne javnosti: Ko je uzeo sebi za pravo da ohrabruje laike da prakticiraju nesumnjivo medicinsku metodu na koju zdravstveni sistem još uvijek “gleda poprijeko”?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *